czwartek, 21 listopada 2013

Asertywność. Czyli jak powiedzieć ''nie''?

Cześć!

Wiele nieporozumień, przykrych zdarzeń i kłótni wynika z tego, iż nie potrafimy być asertywni. Dosyć często przyjmujemy niewłaściwe postawy, takie jak: uległość, agresja i manipulacja. Osoby uległe prawie nigdy nie odmawiają. Trudno przychodzi im wypowiedzenie słowa ''nie''. Jednak, gdy to robią, czują się bardzo nieswojo. Osoby manipulujące nie mówią tego wprost. Zazwyczaj odsyłają to na potem, kręcą się i niewyraźnie odpowiadają. Natomiast osoby asertywne, mówią to z całą pewnością siebie. Uważają, że one też mają prawo do wypowiedzenia własnego zdania i przedstawienia swoich przemyśleń. Dzięki temu, nie mają żadnych kłopotów. 

Być asertywnym, to znaczy umieć odmówić i jednocześnie wyrażać własną opinię na jakiś temat. Postawa asertywna zakłada łagodne i pewne pokazanie siebie, czyli opinii, pragnień i potrzeb. Asertywność to świadomość swoich praw, a także innych. Oraz zrozumienie pewnych prostych rzeczy, że nie jesteśmy czyjąś własnością. My jesteśmy ludźmi! Mamy swoje prawa i potrzeby, które powinniśmy wyrażać bez względu na innych. 


Jak być asertywnym?

Cóż, wydaje się to dosyć trudne, ale w prawdzie takie nie jest. Asertywność nie jest dziedziczna. To nie jest coś, z czym się urodziliśmy. Wystarczy tylko chcieć, a wszystko stanie się możliwe. Każdy człowiek ma tendencje do ulegania i dominacji. Trzeba nad tym popracować. Wiem, że nie każdemu łatwo to przychodzi, ale zawsze warto spróbować. Może by tak zacząć od najprostszej rzeczy? Dajmy przykład sytuacji, która miała miejsce w szkole: dziewczynka kupiła sobie nowy piórnik, który był drogi, w końcu niemiły kolega z klasy podbiega do niej i koniecznie chcę go zniszczyć, jednocześnie próbując wyrwać go z jej rąk. Cóż w takiej sytuacji robić? Wystarczy powiedzieć ''nie''. Dzięki tej asertywności, kolega oddał dziewczynce piórnik. Dlatego zachęcam Was czasem do zwykłego odmówienia. Bo asertywność to kolejny krok do poczucia własnej wartości :)

Co sądzicie o tym poście? Czy w głowie krążą Wam jakieś myśli? Podzielcie się nimi w komentarzach. 


zdjęcie: zdrowie.gazeta.plFormularz kontaktowy

Obserwatorzy

Contact us

blogovin